fbpx

BURUN EĞRİLİĞİ (SEPTUM DEVİASYONU) AMELİYATI

Burun deliğini ortadan ikiye ayıran, burnun içine uzanan kıkırdak ve kemik parçadan oluşan bölmeye septum diyoruz. Septumdaki eğrilik yani septum deviasyonu toplumda sıklıkla gözlediğimiz bir durumdur.

Burundan nefes almada zorluk, burunda kanama, baş ağrısı, burundan rahat nefes alınamamasına bağlı ağız solunumu sebebiyle oluşan boğaz ağrısı, horlama, düzelmeyen sinüzit gibi durumlar hastada mevcutsa, septum deviasyonu ameliyatı yaparız. Ancak septumdaki eğrilik her zaman bu şikayetlere sebep olmayabilir. Bu gibi durumlarda yani semptom yokluğunda ameliyat yapmamıza gerek yoktur. Septum deviasyonu ameliyatına septoplasti / submukozal rezeksiyon (SMR) da denilmektedir.

Deviasyon ameliyatı düşünen hastalar eğer estetik burun ameliyatı da olmak istiyorlarsa, en uygunu ikisinin beraber yapılmasıdır. Çünkü estetik ameliyatlarda septum kıkırdağı, burnun dış kısmının şekillendirilmesinde malzeme olarak kullanılır.

Septum deviasyonuna genel olarak, burun içindeki etin şişliği (konka hipertrofisi) de eşlik eder. Hatta genel olarak eğriliğin olmadığı tarafta kanka hipertrofisi vardır. BU sebeple septoplasti sırasında kankaya da müdahale etmek gerekir. Burun içi etlerini kesmeden, radyofrekans yöntemi ile küçültmek en sık kullanılan tekniktir.

Septum deviasyonu ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 30 dakika sürer. Hastalar sıklıkla bir gece gözlem altında tutulur. Ameliyat sonrası burun içinin durumuna göre silikon tampon konulabilir ve ertesi gün genellikle ağrısız bir şekilde bu tampon alınır. Ameliyat sonrasında hastalar tuzlu su ve nemlendirici ile burnu açık tutmaya çalışırlar. Cerrah da bu dönemde hastayı belli aralıklar ile görmeye ve burnun içi tamamen açılıncaya kadar burnu temizlemeye devam eder.

İletişim

RANDEVU OLUŞTURMAK İSTERMİSİNİZ

Daha fazla ertelemeyin, ücretsiz muayene için randevu oluşturabilirsiniz

ATAKÖY TOWERS 7,8,9,10 Kısım Mah.
Çobançeşme E-5 Yan Yol No:20/1
A Blok Kat:9, D:140, Bakırköy/İstanbul

[email protected]

+90 544 264 6884