fbpx

Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı)

Kepçe kulak, kulağın kafatasına normale göre daha fazla açıyla yerleşmesi, kulak kepçesinin öne doğru kıvrılması durumudur. Bu açının artması kulağın çeşitli yapılarındaki bozukluklardan kaynaklanır. Kepçe kulak çocukluk çağında önemli bir psikososyal problemdir. Her ne kadar erişkinlere çocuğun görünümü tatlı gelse de, diğer çocuklar bunu acımasızca eleştirebilir. Bu durum kepçe kulağı olan çocukta kulağını saklama güdüsü gibi ruhsal ve psikolojik durumlara yol açabilir.

Kepçe kulak düzeltilmesinde çeşitli teknikler mevcuttur. İple yapılan teknik belirli deformitelerde sonuç verebilse de her kulakta sonuç vermez. Biz büyük çoğunlukla kulak arkasından kesi yapıp, kıkırdakları şekillendirip, erimeyen iplerle sabitleme yöntemini tercih ediyoruz. Kulak arkasındaki cilt kesisini eriyebilen dikişlerle diktiğimiz için daha sonra almıyoruz.

Kulak gelişimi ortalama 6 yaşında tamamlanır. Bu sebeple 6 yaşından itibaren kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) yapılabilir. Yukarıda belirttiğimiz psikolojik nedenlerden dolayı, ameliyatı okul öncesi dönemde tavsiye ediyoruz. Çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sonrası 2 gün elastik bandaj ve daha sonrasında 2 hafta bandana kullanımı öneriyoruz.

İletişim

RANDEVU OLUŞTURMAK İSTERMİSİNİZ

Daha fazla ertelemeyin, ücretsiz muayene için randevu oluşturabilirsiniz

ATAKÖY TOWERS 7,8,9,10 Kısım Mah.
Çobançeşme E-5 Yan Yol No:20/1
A Blok Kat:9, D:140, Bakırköy/İstanbul

[email protected]

+90 544 264 6884