fbpx

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI
(RİNOPLASTİ)

Burun yüzümüzün ortasında yer alan, fonksiyonel açıdan hayati, estetik olarak da oldukça önemli olan bir organımızdır. Burunda sadece estetik amaçlı yapılan girişimlere rinoplasti; nefes alma problemine yol açan septum deviasyonu operasyonu ve rinoplasti bir arada yapılınca septorinoplasti denilir.

Burnun alınan havayı ısıtma, nemlendirme, temizleme ve koku alma gibi fonksiyonları mevcuttur. İdeal bir estetik cerrahide burnun fonksiyonlarını da gözetmek gerekir.

Ameliyat olmayı düşünen hastalar, ameliyattan önce isteklerini ve beklentilerini tam olarak doktoruna anlatmalılardır. Her istek, hastanın burun yapısının gerçekleriyle örtüşmeyebilir. Burun ameliyatı olmak isteyenlerin temel amacı daha iyi bir buruna sahip olmak olmalıdır. Kusursuz ve mükemmel bir burun beklentisi ameliyat sonrası mutsuzluğun en önemli nedenidir.

Ameliyat sonucunun başarısı cerrahın bilgi ve becerisinin yanında hastanın burnunun estetik açıdan bozukluğunun derecesine, cilt kalınlığına, ek hastalık olup olmadığına, her hastaya özel iyileşme sürecine ve hastanın yaşı gibi birçok faktöre bağlıdır.

Ameliyat öncesi burun içi değerlendirilir. Burun içindeki etlerin şişliği (konka hipertrofisi), sinüzit, burun içi eğriliği (deviasyon) gibi problemler aynı ameliyatta halledilebilir. Fizik muayeneye ek olarak ameliyat öncesi hastanın fotoğrafları çekilerek tam bir estetik değerlendirme yapılır.

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat sonunda burun içine silikon tampon yerleştirilir. Burun üstüne ise termal alçı kullanılabilir. Silikon tampon ve alçı ortalama bir hafta sonra çıkarılır. Ameliyatta burun ucu kediliğinden eriyebilen dikişlerle dikilir, alınmalarına gerek kalmaz.

Ameliyat sonrası morluk ve şişlik hastadan hastaya değişmekle birlikte az ya da çok olur. Günümüzde burun estetiğinde kullandığımız teknolojiler sayesinde morluk genel olarak daha az görülmektedir. Morluk ve şişlik ortalama 1 haftada geçer. Burun içinin daha iyi iyileşmesi için tuzlu su solüsyonları ve nemlendiriciler kullanılabilir. Ciltte yağlanma ve sivilcelenme görülmesi normaldir. 3 ay uzun süreli güneş ışığına maruz kalmaktan (güneşlenme gibi) kaçınılmalı ve yine 3 ay boyunca gözlük kullanılmamalıdır.

Ameliyat sonrası iyileşme ince ciltli hastalarda daha hızlı iken, kalın ciltli hastalarda daha uzun sürebilir. İyileşme döneminin bitimi, ince ve orta kalınlıktaki bir cilt için ortalama 1 yılı bulurken, kalın bir cilt için ortalama 1,5 yıla yayılabilir.

İletişim

RANDEVU OLUŞTURMAK İSTERMİSİNİZ

Daha fazla ertelemeyin, ücretsiz muayene için randevu oluşturabilirsiniz

ATAKÖY TOWERS 7,8,9,10 Kısım Mah.
Çobançeşme E-5 Yan Yol No:20/1
A Blok Kat:9, D:140, Bakırköy/İstanbul

[email protected]

+90 544 264 6884