fbpx

Dolgu Ve Botoks Uygulamaları

Dolgu ve botoks uygulamaları genelde hastalar tarafından birbirleriyle karıştırılabilen, iki farklı uygulamadır. Hem kullanım şekilleri, hem de kullanıldıkları durumlar oldukça farklıdır, ancak kombine uygulama şeklinde de uygulanabilirler.

Dolgu, yüzde zamanla oluşmuş çökmelerde, dolgunluğunu kaybetmiş bölgelerde ya da zamanında botoks ile müdahale edilmemiş olan ‘yer yapmış’ kırışıklıklarda kullanılan bir yöntemdir. Dolgu maddesi olarak genelde hyalüronik asit kullanımı makbuldür çünkü hyalüronik asit hem cilde kaybettiği nemi kazandırır, cilde dolgunluğunu verir hem de cildin nem tutma kapasitesini arttırır. Hyalüronik asit zaten vücudumuzda normalde de bulunduğu için alerjik reaksiyon ihtimali düşüktür. Dolguların uygulandığı bölgeye göre, kullanım yoğunluğu da değişebilir.

Dolgu uygulaması ile burundaki düzensizlikler, boşluklar giderilebilir. Burun ucu kaldırılabilir, burundaki asimetrik görüntü kamufle edilebilir. Estetik burun ameliyatı olmuş hastalardaki minör düzensizlikleri düzeltmede de kullanılabilir. Estetik burun ameliyatı olmak istemeyen uygun hastalarda, burnun görünümü düzeltme amacıyla kullanılabilir ya da ameliyat olmak isteyen ancak cesaret edemeyen hastaya, burnun yeni görünümüne alışabilmesi için süre kazandırır. Estetik burun ameliyatı olmuş hastalarda, görünümü tamamlamak için kombine uygulama olarak da kullanılabilir. Mesela ameliyat sonrası burnuna göre çenesi geride kalan hastalar çenesine hacim kazandırılabilir. Ya da dudağın konturu belirginleştirilir ve/veya dudağa dolgunluk verilebilir.

Dolguların yapıldığı yere, uygulandığı miktara, dolgunun kalitesine ve kişisel faktörlere bağlı olarak, ortalama 6-12 ay arasında kalıcılığı vardır.

Botoks ise, clostridium botilinium bakterisinin toksinlerinden üretilen bir maddedir. Temel mekanizma olarak kasların kasılmasına neden olan uyarıları bloke eder. Bu blokaj geçicidir.

Botoks, estetik amaçlı olarak yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklarda; tedavi amacıyla ise diş sıkması, aşırı terleme, yüz felci sonrası asimetriler, aşırı aktif mesane ya da migren gibi durumlarda kullanılabilir. Yüz ve boyun kırışıklıklarına botoks ile zamanında müdahale edilirse, sonrasında zamanla oluşabilecek dolgu ihtiyacı da ötelenmiş olur.

Uygulamadan önce bölgeye lokal anestetik krem sürülür. Çok ince uçlu bir iğne ile uygulama noktalarına belirlenen dozda enjeksiyon yapılır. Ortalama 10-15 dakikalık bir işlemdir ve kişi aynı gün sosyal hayatına dönebilir. Uygulama bölgesinde şişlik, morluk pek beklenmez. Morluk nadiren gelişebilir. Etkisinin ortaya çıkması 3-4 günü, etkinin tam oluşması ise 10- 14 günü bulabilir. Botoksun etkisi kas gruplarında zaman içerisinde kademeli olarak azalır ve ortalama 4-6 ayda tam olarak sona erer.

Botoks, derinleşmiş kırışıklıkları yok etmez ve bu durumlarda dolgu ile beraber kullanılabilir. Yüzeyel kırışıklıkları düzeltir. Kırışıklıklar derinleşmeden yapıldığında yaşlanma etkisini geciktirir.

Uygulandıktan sonra masaj önerilmez. İlk 4 saat sırt üstü yatma ve uygulandıktan sonra ilk saatlerde sıcak duş alınması önerilmez.

İletişim

RANDEVU OLUŞTURMAK İSTERMİSİNİZ

Daha fazla ertelemeyin, ücretsiz muayene için randevu oluşturabilirsiniz

ATAKÖY TOWERS 7,8,9,10 Kısım Mah.
Çobançeşme E-5 Yan Yol No:20/1
A Blok Kat:9, D:140, Bakırköy/İstanbul

[email protected]

+90 544 264 6884